|
|
|
10:00 - 10:15: Opening (C. Touati)
10:15 - 12:15 : Algorithms for Communication Networks Session chair: Emmanuel Hyon (University Paris Ouest Nanterre)
- Giovanni Neglia, Distributed Sub-Gradient Methods for Delay Tolerant Networks [abstract] [slides]
- Stefano Iellamo,
Imitation in a CSMA/CA based cognitive network [abstract] [slides]
- Samir Perlaza, Satisfaction Equilibrium: Definition, Learning Dynamics and Applications [abstract] [slides]
14:00 - 16:00 : Computability in Distributed Systems Session chair: Bruno Gaujal (INRIA)
16:30 - 17h50 : Evolutionary Dynamics Session chair: Olivier Bournez (Ecole Polytechnique)
- Yannick Viossat, Evolutionary Game Dynamics and convergence to equilibria : a survey [abstract] [slides]
- Panayotis Mertikopoulos, Learning Dynamics for Nonlinear Games and their Applications to Networks [abstract] [slides]
8:30 - 10:30 : Stochastic Approximations
Session chair: Panayotis Mertikopoulos (Ecole Polytechnique)
- David Leslie, Convergent learning algorithms for games with unknown noisy rewards [abstract] [slides]
- Mathieu Faure, Consistency of Vanishing Smooth Fictitious Play [abstract] [slides]
- Mario Bravo, An adjusted payoff-based procedure [abstract] [slides]
10:50 - 12:10 : Mean Field
Session chair: David Leslie (University of Bristol)
- Hamidou Tembine, Mean Field Stochastic Games [abstract] [slides]
- Nicolas Gast, Stochastic approximation, differential inclusions and stability [abstract] [slides]
13:50 - 15:10 : Revenue Optimization Session chair: Yannick Viossat (Université Paris-Dauphine)
- Onno Zoeter, Optimal and Robust Price Experimentation: Learning by Lottery [abstract] [slides]
- Loubna Echabbi, Coalition stability under Shapley value revenue sharing mechanism : possible applications in telecommunication area [abstract]
15:10 - 17:00 : Open Discussions
|
- Olivier Bournez, Ecole Polytechnique
- Mario Bravo, Université Pierre et Marie Curie
- Loubna Echabbi, Institut National des Postes et Télécommunications
- Mathieu Faure, Institut de Mathématiques de Neuchâtel
- Nicolas Gast, Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne
- Stefano Iellamo, Telecom ParisTech
- Loig Jezequel, ENS Cachan Bretagne
- David Leslie, University of Bristol
- Panayotis Mertikopoulos, Ecole Polytechnique
- Giovanni Neglia, INRIA
- Samir Perlaza, Alcatel Lucent Chair in Flexible Radio at Supelec
- Hamidou Tembine, Supelec
- Olivier Teytaud, INRIA
- Yannick Viossat, Université Paris-Dauphine
- Onno Zoeter, Xerox Research Center Europe
|
|